İsg eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Programı, C Sınıfı İş Güvenliği Kursu, B Sınıfı İş Güvenliği Yükselme Kursu, A Sınıfı İş Güvenliği Yükselme Kursu, İş Yeri Hekimliği Kursu, Diğer Sağlık Personeli Kursu, Giresun Üniversitesi, Giresun, Ordu, Trabzon, Samsun, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Sivas, Rize, Türkiye'nin her yerinden uzaktan eğitim olan kursumuza katılabilirsiniz.

GENÇLER İÇİN YEŞİL KARİYER REHBERİ

13 Ocak 2017 tarihinde  "1. Yeşil Meslekler Kariyer Günü" ve "Gençler İçin Yeşil Kariyer Projesi - Kariyer Rehberi ve Web Sayfası"nın tanıtımının yapıldığı organizasyonumuz gerçekleşmiştir.

Proje Web Sayfası: greencareerguide.net

“1. Yeşil Meslekler Kariyer Günü” Gerçekleşti

Erasmus+ programı kapsamında Üniversitemiz tarafından yürütülen “1. Yeşil Meslekler Kariyer Günü” programı, 13 Ocak 2017 Cuma günü saat 10:00’da, Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans salonunda gerçekleştirildi.
Bir çok kamu kurumunun ve özel kuruluşun yer aldığı etkinliğin ilk konuşmasını Proje Koordinatörü ve aynı zamanda Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Başak TAŞELİ gerçekleştirdi.

Projenin ERASMUS+(Plus) Programı kapsamında birden fazla yararlanıcısı olan proje olarak değerlendirildiğini  ve “Gençler için Yeşil Kariyer Rehberi Projesi”nin Türkiye Ulusal Ajansı ve Giresun Üniversitesi arasında 2015 yılında imzalandığını söyleyen Sayın TAŞELİ, 2017 yılı Ocak ayı sonunda projenin tamamlanacağı belirterek, projenin birinci fikri çıktısının, gençlere yeşil iş bulmada yol göstermek amaçlı rehber hazırlamak, ikinci fikri çıktısının ise web ve yeşil meslek arama portalının hazırlanması olduğunu sözlerine ekledi.

Daha sonra kürsüye çıkan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa CİN, Gençler için Yeşil Kariyer Rehberi Projesinin farklı uzmanlık alanlarında çalışmak isteyen gençlerin yeşil işler hakkında bilgilendirilmesi ve teşvik edilmesini amaçladığını, yeşil mesleklerin hammadde ve enerji tüketimi azaltan, ekosistemi koruyan ve iyileştiren, sera gaz salınımıını azaltan, atık ve kirliliği azaltan meslekler olduğundan bahsederek çevre korumanın önemine vurgu yaptı.

Programın sonraki kısmında Gençler için Yeşil Kariyer Rehberi (Green career for young people) Projesi hakkında bilgilendirme yapmak üzere Yrd. Doç. Dr. Duygu ALTIOK ve yine proje kapsamında hazırlanan İnteraktif Web Portalının detaylı sunumunu gerçekleştirmek üzere Araştırmacı Duygu BAŞOĞLU söz aldılar.

Yeşil meslekler başlığı altında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürü Ertan KUDUBAN, bağlı bulunduğu kumunun yetki ve sorumluluklarından bahsederek hangi alanlarda hizmet sunduklarını belirtti. Giresun’daki milli park alanları ve bunlar içerisindeki bitki ve hayvan türleri hakkında bilgiler sunan Sayın KUDUBAN, ülkemizdeki hayvan ve bitki türlerinin çeşitliliği ve sayılarının diğer ülkelerle kıyaslandığı sayısal verilerle konuşmasını sonlandırdı.

Sayın KUDUBAN’dan sonra sözü Fındık Araştırma Enstitüsünden Ziraat Yüksek Mühendisi Ebru GÜMÜŞ aldı. Fındık Araştırma Enstitüsünün işlevinden bahseden Ebru GÜMÜŞ, kurum olarak sadece fındıkla sınırlı kalmadıklarını, Giresun’da üretilen diğer ürünlerle ilgili araştırma faaliyetlerinin olduğunu ifade etti.  Özellikle son zamanlarda fındık üretiminde  çeşitli böcek türlerinin neden olduğu problemlere değinen Sayın GÜMÜŞ, bu tarz problemlerle baş etmeye çalışırken kimyasal yöntemleri ikinci plana ittiklerini, doğal dengenin korunması düşüncesiyle doğal çözümler üretebilecekleri projelerin yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Daha sonra kürsüye çıkan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Ertan KAYA, hem çevre mühendisliğinin hem de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin  iş alanları hakkında bilgi verdi.

BIOAK Firması temsilcisi Mustafa TORAMAN’ın Giresun’da üretilen Pellet adlı çevre dostu yakın türünü tanıtan konuşmasının ardından söz alan GRÜ Kariyer Yönlendirme ve Bilgilendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Mdr. Yrd. Öğr. Gör. Oktay Orçun BEKEN, düzenlenen etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirerek, organizasyonun düzenlenmesinde katkısı bulunan başta Proje Koordinatörü Prof. Dr. Başak TAŞELİ ve GÜSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muaffak SARIOĞLU olmak üzere, iştirak eden tüm kamu  ve özel kurum temsilcilerine ve salonda bulunan dinleyicilere teşekkür etti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Musrafa CİN, üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrenciler, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile özel firma temsilcilerinin katıldığı program sonunda davetliler, Rektörlük Fuaye salonunda katılımcı kamu kurumlarının ve özel firmaların açtıkları stantları gezerek, hem kuruluşlar hem de sundukları hizmetler hakkında bilgi aldılar.      

       

     http://gusem.giresun.edu.tr/uploads/pics/basliksiz-7_0.jpg

http://gusem.giresun.edu.tr/typo3temp/pics/b34af157e6.jpg  http://gusem.giresun.edu.tr/typo3temp/pics/6bcf1c66f0.jpg  http://gusem.giresun.edu.tr/typo3temp/pics/cda430de92.jpg  http://gusem.giresun.edu.tr/typo3temp/pics/2899bbc9af.jpg